Úvaha na téma "umění"

28. října 2012 v 17:25 | Mr. IMAGINE |  Poezie

UMĚNÍ

Barevná patlanice. Tu zelená šmouha, tu fialový obtisk dlaně, tu červený cákanec. A to je, vážení, moderní umění. Kdo vlastně určuje co je umění a co ne? Kdo má vlastně právo říci, za kolik se dá obraz prodat či koupit? Nevím. A upřímně řečeno mě to ani nijak zvlášť nezajímá.
Já osobně si myslím, že vyhazovat peníze za sebevětší malířské či sochařské dílo je…naprosto zbytečné a neužitečné. Protože když se nad tím tak zamyslíme, k čemu nám to vlastně bude? A odpověď zní: k ničemu. Peníze jsou potřeba takřka po celém světě. A vyhazovat je za rádoby umělecké dílo, kterému stejně ani pořádně nerozumím a snad se mi ani nelíbí, je obyčejné bláznovství.
Klidně si přiznám, že jsem kulturní hovado. O kulturu nebo umění jsem nikdy nejevil sebevětší zájem, pokud tedy nepočítám literaturu (podle mě jediné duchaplné umění). Nerozumím obrazům, ani sochám, poezii, či operní hudbě. Možná je to chyba, kdo ví. Já osobně to zatím nechávám plavat.
Pro mě je umění literatura. Knihy jsou pro mě zdrojem pozitivní energie, jsou pro mě odpoutáním od reálného světa a starostí, které na mě číhají téměř na každém rohu. Stačí prostě popadnout knížku, zahrabat se do postele a minimálně dvě hodiny jen číst a číst a číst.
Když se nad tím tak zamyslím, umění je možná o lidech. Ne možná, určitě! Protože bez lidí by nebylo umění a bez umění by nebyli zase lidé. Och ano, bohové, možná tahle úvaha přece jenom neskončí nedostatečnou. Možná. A možná taky ne.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 define define | 20. prosince 2012 v 22:29 | Reagovat

Ono je to vlastně takové začarované téma. Hádky nad tím zeleným cákancem, který tam je záměrně, nebo proto, že aurotovy třeba vytryskla barva z tuby, nebo mu upadl štětec nikdy nikdo nerozluští. Protože to novodobé dílo autor podává takové jaké je, a i když o chybě ví, nikdy ji nepřizná. V tom je možná ta krása autorovy duše a jeho sebevědomí. :) Vzít si štětce, barvy a plátno, nacákáme něco podobného, ale nikdy to nebude mít takovou váhu, jak obraz, který znájí miliony lidí, tam se dá posuzovat váha citů, jež do díla autor vkládal. Osobně také upřednostňuji četbu. :)

2 Mr. Imagine Mr. Imagine | 24. prosince 2012 v 1:04 | Reagovat

[1]: Ano. Přesně o to, že to nikdy nikdo nerozluští jde. Může to být záměr, ale stejně tak i chyba. Když tohle předvede zpěvák či snad spisovatel, udělá chybu. Já malíře ani sochaře nijak zvlášť neobdivuji, samozřejmě jim závidím jejich smysl pro tvary, prostorovou představivost a schopnost snadno zrealizovat své nápady.  Ale to je jenom můj názor, můžeš ho jakkoliv zpochybňovat a máš na to plné právo. Moc děkuji za ohlas :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.